המלחמה באבק

האבק הביתי כגורם סיכון למחלות    

מאמר מקצועי מאת ד"ר י. עמירב                                           

 

אבק-הבית הוא הגורם העיקרי למחלות נשימה ותגובות אלרגיות כמו אסתמה ונזלת. תופעות אלו שכיחות בחשיפה לאבק בחללים סגורים יחסית כמו בתי מגורים ומקומות עבודה שונים.התופעות לא מוגבלות רק למערכת הנשימה: מגע האבק עם העיניים יכול לגרות את העיניים להפרשה ומגע עם העור יכול לעורר גרד ובאנשים רגישים ייתכן והוא גם מחמיר דרמטיטיס אטופית (אקזמה).

 

מה מכיל אבק-הבית? מחקרים רפואיים מוכיחים שהגורם העיקרי לאלרגיה לאבק הם חלבונים מסוימים הנמצאים בתוך הפרשות (גללים) של חרקים מיקרוסקופים בשם: קרדיות (באנגלית=Mites). קרדית האבק או הבית, הינה יצור מיקרוסקופי הניזון מפסולת תאי עור של בני אדם וחיות הבית. כיצור מיקרוסקופי שלא נראה לעין ונמצא אפילו בבית הנקי ביותר, קרדית הבית שוכן בתוך מזרנים, כריות, שמיכות, שטיחים ורהיטים מרופדים. הם משגשגים בתנאי חום, לחות ורטיבות וחיים על תאי העור שאנו וחיות הבית משירים מידי יום. אפילו במזרנים, כריות, פוך ושטיחים חדשים המתיימרים להיות נטולי אלרגניים, נוצרים במהירות תנאים לגידול הקרדית. 

 

עד לכ-30% מהאוכלוסייה יש תסמיני אלרגיות עם רוב ברור של תסמינים המגורים על ידי קרדית האבק והפרשותיה. בנוסף, מחקרים ובדיקות עור הצביעו שעד 80% מהאסטמטיים הגיבו ישירות לקרדית הבית. הקרדיות חיות בכל מקום בו חיים בני אדם, על הבגדים, על המצעים בחדרי השינה ועל השטיחים והרהיטים. במטר מרובע של שטיח ישן ניתן למצוא לפעמים עד 100,000 קרדיות! הקרדיות אינן מזיקות במישרין לגוף האדם, הן חיות עם בני האדם באיזון טבעי.

 

הקרדיות הן זעירות (גודלן כ-1/3 מילימטר) וקשהלגלותן בבדיקה פשוטה, לכן צריך להיעזר במיקרוסקופ או בבדיקות מעבדה מיוחדות כדילמדוד את כמות החומרים האלרגנים שהן מפרישות. הן מתקיימות מקשקשים הנושרים מהעורומתרבות בתנאים של חום ולחות גבוהים (טמפרטורה מעל 25 מעלות ולחות גבוהה מעודדים אתצמיחתן). ניתן למצוא קרדיות בעיקר בבתים סגורים ומחוממים, בתוך שטיחים מקיר-לקיר, מזרונים, כריות וספות מרופדות בבד. גם משרדים בהם מותקנים שטיחים מקיר-לקיר עלוליםלהוות מאגר לאלרגנים של קרדיות האבק. לחות וחום גבוה מעודדים את התפתחות הקרדיותבבתים, בעיקר באזור מישור החוף. בתנאים כאלה, קיימים לדוגמא בשטיחים, משך החיים שלהקרדית יגיע עד לארבעה חודשים וקצב ההתרבות יגבר עד ל-20 ביצים ביום.

 

מקומות הצטברות האבק בבית כוללים: חדרי תליה, תמונות, קישוטים, וילונות, שטיחים, ספרים, שולחנות, תריסים ומקומות גבוהים כחלק העליון של ארונות כדי להפחית את כמות האלרגנים הנשאפים מהפרשת הקרדיות יש להפחית את מספרן ע"י שינוי בתנאי הסביבה, כיסוי הכריות והמזרנים בבד מיוחד, או חומרי הדברה מתאימים.

 

ד"ר ישראל עמירב

מומחה למחלות נשימה ילדים

בי"ח רבקה זיו